Suojaputki-konevalaisin sarja 32 LED
Sarja 32 varustettuna High-Power LED:eillä on erittäin tehokas, kestävä ja tiivis IP67 suojaputki-konevalaisin. Valo on kirkas ja putkirakenteen ansiosta helposti suunnattavissa. Hukkalämmön tuotto on uusimman LED-tekniikan ansiosta minimaalista. Iskun ja tärinän kestävyys on myös erittäin hyvä. Valittavana on useita tehokokoja käyttöpaikan koon ja tarpeiden mukaan.
Putkirakenne mahdollistaa erinomaisen tiiveyden. Putkirakenteisen valaisimen tiivistystarve ei muutu ja on sama 260mm kuin 1800mm pitkällä valaisimella. Tiivisteet ovat valaisimen pyöreissä päissä ja tiivistäminen tapahtuu samalla, kun päätyjen ruuvitulpat kiinnitetään ja kierretään kiinni. Hyvällä vesitiiveydellä vaikutetaan oleellisesti valaisimen käyttöikään, mikä korostuu erityisesti emulsioympäristössä esim. CNC-työstökeskuksissa. Pitkäaikainen tiiveys voidaan tarvittaessa varmistaa päihin asennettavilla IP67 lisätiivisteillä.
Kestävä ja tiivis rakenne mahdollistaa sarja 32:n käytön lähes kaikissa käyttökohteissa ja -olosuhteissa. Esimerkkeinä mm. työstökeskukset ja muut työkalukoneet, tuotantolinjat, pakkauskoneet, pesuhallit, työpisteet.
Jos käytössä on jo valmistuksesta poistuneita sarja 30:n ja 31:n malleja, sarja 32:een siirtyminen voi tapahtua juohevasti ja edullisesti, koska valaisimien läpimitta ja päädyt ovat samat. Samoin pituuskoot ovat pitkälti yhteneväiset.
Sarja 32 on saatavana 220-240V, 110-277V, ja 24-42V käyttöjännitteille.
Suojaputki voi olla CAB (selluloosa-asetobutyraatti, muovi) tai BORO (borosilikaatti, lasi).
Läpijohdotus on vakiona valaisimien ketjutusta varten!
CAB suojaputken edut:
- iskunkestävyys
- kemikaalien kesto
- valon läpäisykyky
- erinomainen tiiveys
BORO suojaputken edut:
- kemikaalien kesto (esim. leikkuunesteet)
- helppo puhdistettavuus
- valon läpäisykyky
- erinomainen tiiveys
Kiinnittimet (yleisimmin käytetyt):
H5, muovinen, valkoinen, tuote-n:o 8021-00 (vain CAB suojaputkille) (vakiovaruste CAB -15 putkilla)
K3, V2A jousiteräs, ruostumaton, tuote-n:o 8010-00 (vain CAB suojaputkille)
H6, sinkitty teräs, kumimansetilla, tuote-n:o 8023-00 (CAB ja BORO suojaputkille) (vakiovaruste BORO -10 putkilla)
H6, V2A teräs, ruostumaton, kumimansetilla, tuote-n:o 8023-04 (CAB ja BORO suojaputkille)
H12, V2A teräs, ruostumaton, kumimansetilla, tuote-n:o 8121-00 (CAB suojaputkille)
H12, V2A teräs, ruostumaton, kumimansetilla, tuote-n:o 8121-10 (BORO suojaputkille)
Myös muita kiinnittimiä on saatavana. Tiedustele!